Wywiad 2009Wywiad ukazał się w 2009 roku w miesięczniku kibicowskim " To My Kibice "

1.- Kiedy została założona Wasza grupa i ile osób liczy? W jakim przedziale wiekowym są członkowie grupy? Kiedy nastąpił debiut "SI`04" na trybunach?


SI'04 - Nasza grupa powstała w 2004 roku, a dokładnie 29 października. Obecnie ultrasowaniem zajmuje się 11 osób i można podkreślić fakt, że są to bardzo młode osoby z wiekiem nie przekraczającym 20 lat. Na trybunach daliśmy znać o sobie w Opolu na Odrze, gdzie pomogliśmy w oprawie Brygadzie RR. Później nastąpiła przerwa zimowa i był to czas na przemyślenia i plany. A całkowity debiut miał miejsce na wiosnę podczas pierwszego meczu na naszym stadionie z Śląskiem Wrocław, gdzie oprawa była przygotowana tylko i wyłącznie przez naszą grupę i po meczu nasi kibice już wiedzieli, kto będzie dbał o trybuny w przyszłości.

2.- Jakie inne grupy zajmują się lub zajmowały w przeszłości oprawami na meczach Cidrów?

SI'04 - Pierwszą grupą Ultras na naszym stadionie była wcześniej wspominana Brygada RR, która powstała w 2003 r. Jednak można szczerze przyznać, że był to nie wypał, gdyż grupa działała tylko jeden sezon i dała się zapamiętać głównie z ogromnego racowiska podczas derbów z bytomską Polonią. Później grupa wygasła i kilka osób zaczęło konkretnie myśleć o założeniu nowej, aktywniejszej grupy i tak pod koniec 2004 r. powstało South Inferno z całkiem nowym składem i do dnia dzisiejszego tylko my zajmujemy się oprawami.

3.- Czy macie flagę lub jakiekolwiek pamiątki klubowe z nazwą grupy?

SI'04 - Flaga grupy to chyba rzecz podstawowa przynajmniej na początku, gdy się rozwija, więc inaczej nie mogło być u nas. Mamy 8 metrowe płótno „South Inferno’04 „ . Nazwę naszej grupy można jeszcze zobaczyć na bluzach i szalikach, a w czasie załatwiania są koszulki oraz flaga – wyjazdówka z nowym logiem.

4.- Minionej wiosny jedna z Waszych opraw trafiła do pierwszej dwudziestki choreografii rundy, co zapewne jest sporym wyróżnieniem. Powiedzcie, która z zaprezentowanych przez Was choreografii wyszła Waszym zdaniem najlepiej?

SI'04 - Dla nas też to było ogromne zaskoczenie, bo kto by pomyślał, że taka mała ekipa jak my znajdzie się w pierwszej dwudziestce choreografii rundy . I właśnie ta oprawa ( „ Koniec nie nastąpi nigdy, w naszych sercach tylko Cidry „ ) wyszła nam najlepiej w dotychczasowej „karierze” ultrasowskiej. Mało tego, była to najładniejsza choreografia w całej historii ruchu kibicowskiego przy Narutowicza 11. Jednak na tym nie zaprzestajemy i na pewno będziemy próbowali jeszcze nie raz zaskoczyć kibiców oprawą przygotowaną przez SI’04

5.- A która z nich wymagała najwięcej pracy?

SI'04 - Z tego względu, że czasami warunki nam nie pozwalają na przygotowanie czegoś lepszego, bo Np. trybuna jest zbyt mała i płaska to szczerze trzeba przyznać, że nie było zbyt dużo skomplikowanych choreografii na naszych meczach. Jednak zdecydowanie najwięcej pracy i pieniędzy wymagała oprawa „ Koniec nie nastąpi nigdy … „ , przy której spędziliśmy kilkanaście godzin. Co nie zmienia faktu, że było warto, bo osoby przygotowujące oprawę wiedzą jakie to jest uczucie, gdy choreografia przez nich przygotowywana jest prezentowana na meczu – chwila zdenerwowania, a następnie duma i zachwyt po zobaczeniu zdjęć. Oprócz wcześniej wymienionej oprawy, to również namęczyliśmy się przy dużej, podświetlanej folii z hasłem „ Ruch To My „ gdyż robiliśmy to pod gołym niebem, a jak zawiało to nawet kamienie trzymające folię nie pomagały .

6.- Ile osób jest bezpośrednio zaangażowanych w przygotowywanie Waszych opraw? Pytam zarówno o pracę w dniach poprzedzających mecz, jak i o rozkładanie całości na trybunach.

SI'04 - Gdy robimy oprawy zawsze obecna jest przynajmniej połowa „załogi” . Nie wymagamy by byli wszyscy, ponieważ nie każdemu Bóg dał talent malarski. Podczas meczu jest już inaczej i wszyscy działają i starają się pomagać. Czasami również dochodzą do tego osoby z poza grupy ( głównie dziewczyny ), które starają się w jakimś tam stopniu pomóc co nas bardzo cieszy.

7.- Rysunki na sektorówkach, transparentach-malujecie je sami, czy też korzystacie z usług graficiarzy itp.?

SI'04 - Wszystko malujemy sami, a firmy czy nawet osoby nie mające nic wspólnego z kibicowaniem nie wchodzą w grę. Po prostu lepiej się namęczyć i mieć większą „frajdę” podczas prezentacji, niż iść na łatwiznę, zapłacić i mieć gotową sektorówkę czy transparent.

8.- Skąd czerpiecie środki na sfinansowanie Waszych opraw?

SI'04 - Środki finansowe czerpiemy ze składek miesięcznych oraz z gadżetów. Czasami też przeprowadzamy zbiórki na meczach jak już brakuje pieniędzy. Czyli można powiedzieć, nic nowego, bo w Polsce w taki sposób kibice uzyskują pieniądze na oprawę.

9.- Czy poza tworzeniem opraw Wasza grupa zajmuje się innymi aspektami kibicowskiej działalności?

SI'04 - Bierzemy udział we wszystkim, co się dzieje wokół klubu. Jesteśmy odpowiedzialni za gadżety i tylko my je wydajemy, co później nam pozwala uzyskać pieniądze na oprawę. Lubimy też w przerwie między rozgrywkami ligowymi „pobiegać” z puszką w ręce na mieście. W Radzionkowie można zobaczyć sporo ciekawych prac, gdzie większość podpisana jest „SI’04”, czyli już wiadomo kto malował. Oprócz tego pomagaliśmy w ostatniej prezentacji piłkarzy, gdy trzeba to i odśnieżymy stadion no i najważniejsze – wyjazdy, czyli rzecz święta w naszej grupie. Od momentu naszego debiutu, nigdy nie zabrakło członków z naszej grupy na wyjazdach.

10.- Jesteście ekipą, która egzystuje u boku dużo silniejszego rywala. Czy ma to wpływ na Waszą działalność?

SI'04 - Do tej pory nie mieliśmy problemów z dużo mocniejszym rywalem za miedzy. Jednak trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo każdy chyba wie jak wygląda sytuacja na Górnym Śląsku. Na jednej dzielnicy można spotkać kibiców kilku drużyn, więc czasami musimy trochę pokombinować z miejscem, gdzie można coś namalować. Nie chcielibyśmy sytuacji, by nam ktoś wpadł na miejsce przygotowań, a kilka takich sytuacji w Polsce już było, więc wolimy być czujni.

11.- Jaki okres w dziejach Cidrów uważacie za najlepszy pod względem kibicowskim?

SI'04 - Chyba okres pierwszoligowy był najlepszym w naszym wykonaniu. Wiadomo, były wyniki i najwyższy szczebel rozgrywkowy to i kibiców przybywało, a do dziś większość pamięta jak zasiadło 12 tyś. Kibiców na meczu z Widzewem, czy wyjazd do Zabrza w tysiąc osób. Później po spadku do drugiej ligi, a następnie do trzeciej nastąpiła wymiana pokoleń. Starsi kibice odeszli, a zostali Ci młodzi, którzy musieli wszystko wsiąść w swoje ręce i oczywiście nasza grupa Ultras też. Jak by tego było mało, nasi kopacze osiągnęli dno i spadli do czwartej ligi, lecz nikt nie spodziewał się takiego odwrotu na trybunach. Poprzedni sezon można również uznać za najlepszy od czasów 1 ligi. Regularne oprawy na naszym stadionie, podczas baraży największy młyn od 1999 r. no i liczne wyjazdy Np. 230 osób w Żywcu. Czyli nie biorąc pod uwagę pierwszej ligi, gdzie ludzie chodzili bo były wyniki, to poprzedni sezon 06/07 był najlepszym w naszym wykonaniu .

12.- Cidry a kwestie narodowościowe - uważacie się za Polaków, czy może przede wszystkim Ślązaków? Czy taka tematyka w ogóle istnieje w szeregach Waszej ekipy?

SI'04 - W tej kwestii zdania się podzielone. Jedni uważają się za typowych Ślązaków, dla których Polska jest obca, a inni zaś mieszkają na Śląsku, jednak dla nich najważniejsza jest Polska. Na meczach reprezentacji ( głównie w Chorzowie ), można spotkać sporą grupę naszych kibiców. Posiadamy również reprezentacyjną flagę z orzełkiem i godłem Górnego Śląska.

13.- Czy macie swoją stronę internetową? Jeśli tak, to co można na niej znaleźć?

SI'04 - Tak mamy stronę internetową i można na niej znaleźć informacje o naszej grupie, zdjęcia naszych prac na murach, ciekawą historię ruchu kibicowskiego przy N11, zdjęcia i relacje z prawie każdego meczu i wiele innych rzeczy. Zapraszamy : www.south-inferno.prv.pl

14.- Jak układają Wam się stosunki z działaczami Waszego klubu?

SI'04 - Z byłym zarządem jak i obecnym prawie nigdy nie było problemów i starają się nam nie przeszkadzać w tym co robimy. Czasami tylko kilka próbuje nas przekonać, że pirotechnika jest zakazana i nie można jej odpalać, a tekst „ fajnie to wygląda, ale klub dostaje kary „ znamy już na pamięć.

15.- Czy w niższych ligach zakaz odpalania pirotechniki jest równie rygorystycznie przestrzegany jak w ekstraklasie? Jak to wygląda na Waszych meczach?

SI'04 - W niższych ligach zakaz odpalania pirotechniki jest raczej traktowany z przymrużeniem oka, a kary nakładane na kluby nie są tak ogromne, jak w ekstraklasie. Na naszych meczach również nie ma problemów. Czasami policja nas kameruje podczas odpalania, ale na tym się kończy. W przeszłości policja dwa razy tak poważnie dała nam się we znaki, ale to było dosyć dawno, bo w drugiej lidze przed meczem z Łks-em zarekwirowali ponad 40 rac, a na osoby wnoszące nałożyli kary pieniężne i w trzeciej lidze podczas meczu z Rakowem Częstochowa próbowali z młyna wyciągnąć karton z pirotechniką, lecz im się nie udało.

16.- Czy IV liga sprzyja w ogóle prezentowaniu choreografii na stadionach?

SI'04 - Nie zawsze jest tak jak byśmy chcieli, ponieważ w naszej grupie jest tylko jedna ekipa, która również jeździ na wyjazdy i ma „kumatych” kibiców – oczywiście mowa o Gksie Tychy. A jak łatwo się domyślić, część kibiców zjawia się w młynie, jak przyjedzie rywal, więc trudno coś zaprezentować na większą skalę, gdy w młynie jest garstka osób przez większość sezonu.

17.- Czy ruch ultras w Polsce rozwija się, cofa, czy może znajduje w fazie zastoju?

SI'04 - Zdecydowanie rozwija i większe ekipy nadają rytm tej całej zabawie. W niższych ligach można spotkać również dość ciekawe oprawy, mimo iż ekipa nie duża, więc mamy się czym chwalić na arenie międzynarodowej. Niestety coraz bardziej władze dają się we znaki, zakazując odpalanie pirotechniki w tej szarej polskiej piłce.

18- Jakie mniejsze ekipy w kraju można Waszym zdaniem pochwalić za prezentowane przez nie choreografie?

SI'04 - W Polsce jest dużo mniejszych ekip, które dość solidnie przykładają się do opraw, by dorównać w jakimś stopniu tym najlepszym. Obecnie wyróżnić można na pewno Górnik Łęczna, który zaskoczył resztę kraju już kilka razy, czy Gks Bełchatów ( tylko nie wiem, czy można zaliczyć Bełchatów już do tych mniejszych ekip ).

19.- A kto Waszym zdaniem najlepiej "ultrasuje" na Górnym Śląsku?

SI'04 - Raczej od kilku lat trzyma swój stały, dobry poziom Gks Katowice, który udowodnił, że nawet w IV lidze można się dobrze „bawić” .

20.- Dziękuję za wywiad i życzę powodzenia na pierwszoligowym szlaku!
"J"


SI'04 - My również
ultrasruch.com - Serwis kibiców Ruchu Radzionków | South Inferno ' 04